27.11.2020

Siedmiu przyjaciół, siedem telefonów i niewinna gra, która zmienia wszystko! Polska tragikomedia „(Nie)znajomi” w reżyserii Tadeusza Śliwy, będąca adaptacją włoskiego scenariusza pt. „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” ukazuje całą paletę emocji. Historia zachwyca już od pierwszych minut, często wesoła, a momentami smutna i gorzka porusza poważne sprawy. Początkowy, mały entuzjazm siedzących przy stole bohaterów coraz bardziej znika, gdy okazuje się, do czego może prowadzić ujawnienie cudzych sekretów.

25.11.2020

W odpowiedzi na potrzeby, jakie stawia przed uczniami i studentami nauczanie zdalne, biblioteka „Barwna” oraz wypożyczalnia główna umożliwiają wypożyczanie lektur i książek naukowych w celach edukacyjnych uczniom szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz studentom. Rezerwacje przyjmowane będą od godziny 10:00 do 15:00. Odbiór książek będzie możliwy od poniedziałku do piątku w godzinach od 15:00 do 18:00 po uprzednim potwierdzeniu rezerwacji.

24.11.2020

Następną pozycją z naszego cyklu „Barwne lektury” jest książka Miry Jaworczakowej pt. „Oto jest Kasia”.

Mira Jaworczakowa jest niezwykle znaną autorką powieści dla dzieci, które są czytane od pokoleń. Do najbardziej znanych należą obyczajowe i psychologiczne powieści: „Oto jest Kasia”, „Jacek, Wacek i Pankracek”, „Zielone Pióro”. Współpracowała również z prasa dziecięcą („Płomyk”, „Iskierka” i „Świerszczyk”) oraz z Polskim Radiem jako autorka słuchowisk.

20.11.2020

Od wielu lat przyzwyczajeni jesteśmy do klasycznej formy czytanych bajek. Artur Andrus doszedł jednak do wniosku, że jakby nie było, można spróbować napisać je nieco inaczej.
Czy wiecie, że za każdym razem, gdy ktoś czyta lub opowiada bajkę, jej bohaterzy przeżywają wszystko od nowa? Że Kopciuszek znów zgubi pantofelek, Czerwony Kapturek drogę, a Śpiąca Królewna zasypia? Autor nie boi się nowych wyzwań, podejmuje się trudnego zadania i wymyśla świeże i niebanalne opowieści. Co w nich jest?

17.11.2020

Michał Rusinek jak już napisze książeczkę dla dzieci, to jest ona zawsze pomysłowa, ciekawie zilustrowana, przezabawna, a jednocześnie przeznaczona nie tylko dla najmłodszych, bo dorosły czytelnik przeczyta ją z wielką ciekawością. Kim jest autor? Pewnie każdy wie, ale przedstawię go w wielkim skrócie. Michał Rusinek był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi fundację jej imienia. Pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie wykłada teorię literatury i retorykę. Bywa tłumaczem z języka angielskiego, zdarza mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki czy teksty piosenek.

17.11.2020

Jeśli Wam to umknęło, to spieszymy poinformować, że w ostatnią sobotę, 14  listopada na Festiwalu Literatury dla Dzieci przyznano Nagrodę imienia Ferdynanda Wspaniałego za najlepszą książkę dla dzieci 2019 roku. Laureatką została Maria Strzelecka i jej absolutnie niesamowita książka „Beskid bez kitu”, którą mamy szczęście posiadać w swoich zbiorach. To jedna z tych pozycji, w której się można zakochać od pierwszego wejrzenia. Wszystko, i mówimy to z pełnym przekonaniem, jest w tej książce piękne.

13.11.2020

Niedawno obchodziliśmy najważniejsze polskie święto – rocznicę odzyskania Niepodległości. Jest to dobry moment, aby przypomnieć sobie niezwykle spektakularną produkcję historyczną „Legiony”.

12.11.2020

Zaczynaliśmy skromnie, ale z biegiem czasu dołączały nowe osoby, niektóre tylko na chwilę, inne na lata. Bywały spotkania bardzo kameralne i takie z wielkim rozmachem, rozmowy na niezwykle istotne tematy, i te, nieco mniej poważne. Przez tych kilka lat omówiliśmy góry książek i poznaliśmy wielu ciekawych ludzi. Zmieniali się Klubowicze i moderatorzy, ale idea Księgołapa – Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki trwa niewzruszenie. I choć tymczasowo sytuacja zmusza nas do prowadzenia spotkań wirtualnie, to przecież drobiazg, który nie może nas powstrzymać.

10.11.2020

„Asiunia”  Joanna Papuzińska

Jesień to czas nostalgiczny. To właśnie wtedy obchodzimy kolejną rocznicę napadu Niemiec na Polskę, świętujemy również odzyskanie niepodległości.

Co to jest niepodległość, wojna? Jak rozmawiać z dzieckiem na te tematy? Obecne pokolenie ma szczęście żyć w czasie pokoju. Ale pamięć o tych, którzy żyli w tych traumatycznych momentach wojny trzeba pielęgnować. Z pomocą może nam przyjść ,,Asiunia” Joanny Papuzińskiej.

06.11.2020

Drodzy czytelnicy,

informujemy, że od 9 listopada 2020 roku Miejska Biblioteka Publiczna oraz agendy podległe (Barwna Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Mlodziezy, Multicentrum, Filia nr 1, Filia nr 3, Filia nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej) będą NIECZYNNE do odwołania. Kary za przetrzymanie książek w okresie zamknięcia nie będą naliczane.

Decyzją Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 listopada 2020 roku w związku z sytuacją epidemiologiczną w Polsce, instytucje kultury zostają zamknięte od 7 listopada 2020 roku do odwołania.