Barwne lektury„Mikołajek” jest świetną lekturą na dzień i ten dobry i ten zły, bo przenosi czytelników w fantastyczny, śmieszny a zarazem realny świat. Autor opisuje rozmaite historie ze swojego codziennego życia z dziecięcego punktu widzenia. Akcja książki w większości toczy się w szkole do której uczęszcza.

Tytułowym bohaterem jest francuski chłopiec o imieniu Mikołajek, który jest bardzo żywy, często roztargniony. To typowy mały urwis, który zazwyczaj ma bardzo dobre intencje ale wprowadzenie ich w życie  często kończy się katastrofą. Zazwyczaj, gdy próbuje pomóc rodzicom, kolegom, kończy się to wielkimi kłopotami. 
Mikołajka stale spotykały niezawinione przykrości i niespodziewane przygody. Zdarzało się, że wypadki potoczyły się nie po jego myśli i nic już na to poradzić nie mógł. I ta niemoc wyciskała mu łzy, ale na krótko. Zycie toczyło się wartko, wydarzenie goniło wydarzenie i nie było czasu na dłuższą chwilę zadumy czy rozpaczy. Mikołajek lubi szalone zabawy i psoty z kolegami z którymi tworzy zgraną paczkę przyjaciół. Chłopcy są rozbrykani ciągle gdzieś biegną, kłócą, obrażają się ale nie mogą bez siebie żyć. Często zabawy ich kończyły się awanturą, bójką i karą. Za karę stało się w kącie, na przerwie zostawało się w klasie a kiedy do szkoły przyjechał pan minister zostali zamknięci w pralni na klucz. Tylko dorosłym nie podobały się te nieustanne poszturchiwania i bijatyki a dzieci uważały to za naturalny sposób bycia. Mikołajek jak jego koledzy często śmieją się z siebie oraz dorosłych, ich wszystko cieszy i bawi. Nie rozumieją dlaczego dorośli często kłamią, oszukują. Widzą, że świat dorosłych wcale zabawny nie jest, często się kłócą o pieniądze, wychowanie syna. Dzieci maja swoje zdanie o dorosłych, nie są oni tak doskonali, jak im się wydawało.
Dowiadujemy się z książki jak ważną rolę w ich życiu, wychowaniu pełnią rodzice, nauczyciele, koledzy. Mikołajek i jego koledzy świetnie wyłapują brak konsekwencji nauczycieli, rodziców. Właśnie te różnice między światem dzieci i dorosłych są przyczyną wielu zabawnych zdarzeń i przykrych sytuacji.

„Mikołajek” to opowieść o małych urwisach o wybuchowych pomysłach, ma w sobie tyle uroku , że uwielbiają go czytać dzieci w różnym wieku.