Barwne lekturyO powieści Antoine de Saint-Exupéry – „Mały książę” napisano i powiedziano już chyba wszystko. Jest to bajka ponadczasowa i międzypokoleniowa. Prawdy w niej zawarte nigdy nie staną się zdezaktualizowanymi wartościami. Myślę, że nie będzie przesadą stwierdzenie, że postepowanie i przestrzeganie mądrości, którymi bajka jest naszpikowana niemal na każdej karcie książki spowodowałaby, że świat byłby lepszy i piękniejszy. Mały, niewinny, nie znający życia chłopiec, mieszkaniec asteroidy B-612 wyrusza w międzyplanetarną podróż, by w końcu trafić na Ziemię. Po drodze spotyka mnóstwo interesujących postaci, a każda z nich uczy chłopca czegoś nowego, ułatwia mu zrozumienie skomplikowanego świata i relacji międzyludzkich. Bajka Filozoficzna napisana dla dzieci, prostym językiem z powodzeniem zachwyca dorosłego czytelnika, który powinien uczyć się od Małego księcia prostoty, wnikliwości, dziecięcej radości i umiejętności patrzenia na świat bez dorosłego analizowania i komplikowania wszystkiego co spotyka po drodze.

Cytaty z książki:

„Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu"

„Na pustyni jest się trochę samotnym. Równie samotnym jest się wśród ludzi.”

„Decyzja oswojenia niesie w sobie ryzyko łez.”

„Gdy ktoś kocha różę, której jedyny okaz znajduje się na jednej z milionów gwiazd, wystarczy mu na nie spojrzeć, aby być szczęśliwym. Mówi sobie: „Na którejś z nich jest moja róża...”

„Jeśli kochasz kwiat, który znajduje się na jednej z gwiazd, jakże przyjemnie jest patrzeć w niebo.”

„Jeżeli mówicie dorosłym: „Widziałem piękny dom z czerwonej cegły, z geranium w oknach i gołębiami na dachu” – nie potrafią sobie wyobrazić tego domu. Trzeba im powiedzieć: „Widziałem dom za sto tysięcy złotych”. Wtedy krzykną: „Jaki to piękny dom!”

„Pustynię upiększa to, że gdzieś w sobie kryje studnię.”

"Już na zawsze jesteś odpowiedzialny za to co raz oswoiłeś"