Barwne polecenia,Kury, czyli krótka historia o wspólnocie ”to przewrotna opowiastka o podziałach, różnorodności i umiejętności porozumiewania się. Jej autorem jest Laurent Cardon, który w obrazkach zawarł swój główny przekaz. Opowiedział o społeczeństwie w taki sposób, żeby nawet najmłodsi zrozumieli jak istotna jest rola komunikacji, kompromisów, silnych i mądrych przywódców oraz poczucia sprawiedliwości w narodzie.

Historia rozpoczyna się od zniknięcia białego koguta. Jego żona szybko zaczęła podejrzewać brutalne porwanie przez łasicę. Nie było pewności, jaki drapieżnik stał za zniknięciem ptaka, ale pozostałe kury nie miały wątpliwości, co trzeba robić – czas było ogłosić nadzwyczajne zebranie. Kury niczym w sejmowych ławach, zasiadły żeby obradować o tym, co i w jakiej kolejności zrobić. Po tym jak okazało się, że zaginęła jeszcze kura, mobilizacją wykazali się wszyscy – bez względu na kolor upierzenia. Białe, czarne oraz rude kury i dwóch kogutów zdecydowali się stanąć do walki z zagrożeniem. Kłopot pojawił się kiedy formowano szeregi i nie było wiadomo, kto właściwie powinien stanąć na pierwszej linii frontu… Doprowadziło to do perturbacji i przetasowań w stadzie ale to trzeba zobaczyć.

,,Kury, czyli krótka historia o wspólnocie” to doskonała książka dla dzieci, o tym, jak przynależność do grupy może odebrać społeczności zdrowy rozsądek i logiczne myślenie. Kury dają nam nie tylko przykład tego w jaki sposób finalnie postępować, ale ukazują jak działa i czym jest demokracja. Opowieść możebyć pierwszą lekcją polityki i społecznych powiązań. To pouczająca, ale niczego nie narzucająca historia, która zrobi wrażenie na odbiorcach w każdym wieku. Historia ta polecana jest dla dzieci powyżej 5 roku życia.