Barwny obieżyświatDoskonały humor, wspaniali bohaterowie, szczypta magii i rewelacyjna zabawa od pierwszej do ostatniej strony to wszystko mamy zagwarantowane w trzydziestoosmioczęściowej serii o Astrixie i Obelixie. Twórcami komiksu są scenarzysta René Goscinny (1926-1977) oraz rysownik Albert Uderzo (1927- 2020). Mały, jasnowłosy Gal debiutował po raz pierwszy 29 października 1959 r. w gazecie „Pilote”. Uderzo zapytany kiedyś, co zadecydowało o uczynieniu Galów bohaterami komiksu odpowiedział: „Postanowiliśmy wraz z René zwrócić się ku przeszłości. Zacząłem wymieniać najważniejsze okresy historyczne od epoki kamienia łupanego. Gdy doszedłem do Galów, René przerwał mi i powiedział – Może tutaj się coś znajdzie?”. Komiks, drukowany w odcinkach w francuskim „Pilote” szybko zdobył sobie wielu miłośników. W 1961 roku nakładem wydawnictwa „Dargaud” został wydany pierwszy album pt. „Przygody Gala Asteriksa”. Do dnia dzisiejszego powstało 38 albumów (ostatni „Papirus Cezara” miał premierę tydzień temu), które zdobyły fanów na całym świecie. Rene Goscinny, zapytany o źródła inspiracji przy tworzeniu kolejnych komiksów mówił, że „tematy czerpaliśmy [wraz z Uderzo] z różnych źródeł. Raz był to fragment książki historycznej, pozostający w jakimś związku z teraźniejszością, innym razem jakiś przedmiot lub podróż.” W Polsce Asteriks został wydany w trzech seriach: białej, niebieskiej z leksykonem oraz białej z odnowionymi kolorami.

Ciekawostki o Asterixie i Obelixie.

* Do tej pory ukazało się 38 komiksów z serii Asterix. Na ich podstawie stworzono 10 filmów animowanych i 4 fabularne oraz wiele gier komputerowych

* Asteriks i Obeliks w Italii. Twórcy komiksu przewidzieli koronawirusa  już w 2017 roku?

* Pod Paryżem znajduje się Park Asterix (fr. Parc Astérix) otworzony 30 kwietnia 1989 roku, poświęcony jest on postaciom z komiksów o Asteriksie i Obeliksie. Jest to miejsce, w którym można przenieść się do całkiem innego świata. Ciekawe atrakcje tematyczne, znakomite karuzele i rollercoastery, stojące figury znanych postaci z serii komiksów, knajpki oraz sklepiki. Dodatkowo od czasu do czasu można spotkać poruszające się po parku przebrane osoby za głównych bohaterów historii rysunkowych.

* Asteriks i Obeliks: Misja Kleopatra to jedna z najsłynniejszych francuskich komedii. We wspomnianym filmie występuje postać przynudzającego skryby Otisa. Pomocnik jednego z głównych bohaterów - Numernabisa - w filmie odpowiedzialny jest między innymi za projekt "dźwigu bezwysiłkowego", czyli windy. Co ciekawe, ojciec windy znanej w dzisiejszym tego słowa znaczeniu to Elish Graves Otis.

* Na realizację filmu "Asterix na olimpiadzie" wydano olbrzymie pieniądze. Łączny koszt produkcji wyniósł ponad 80 mln euro! Nic dziwnego – efekt końcowy powala. I to nie tylko zasługa efektów specjalnych, lecz także monumentalnych scenografii (stadion budowało 150 osób w pocie czoła przez trzy miesiące), czy też niesamowitych kostiumów i charakteryzacji.