DAJĄCE DO MYŚLENIA

Biegnij chłopcze, biegnij

Wśród uhonorowanych za ratowanie Żydów w czasie drugiej wojny światowej najwięcej jest Polaków i na pewno trzeba to podkreślać. Zwłaszcza po to, by unikać jednostronności i konfliktów, powstających  przy okazji takich filmów jak Pokłosie, czy  Biegnij chłopcze, biegnij.  Spór w debacie o te pozytywne i negatywne  postawy  toczy się Polsce od wielu lat. Problem antysemityzmu ciągle istnieje, więc nigdy takich filmów nie będzie za wiele. Biegnij chłopcze biegnij być może nie przebije wcześniejszych obrazów, podejmujących ten temat, ale jest godny polecenia. Podobnie jak autobiograficzna książka Uri Orleva, na której oparty jest omawiany film.

Gorączka

Ten film powstał wiele lat temu i dopiero niedawno trafił do naszych zbiorów. Jest to, można śmiało powiedzieć, film kultowy. Wiele razy go oglądałem i na pewno na pierwszy rzut oka mogą przyciągnąć wspaniałe kreacje aktorskie Roberta De Niro i Alla Pacino. Film inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, związanymi z chicagowskimi policjantami. Prawdziwa sensacja, zbrodnia i kara, gdzie policjant (All Pacino) musi wraz innymi stróżami prawa, uporać z serią kradzieży i morderstw, które są dokonywane w jego mieście. Ukazana jest walka dobra ze złem, świat dobra i zła, który się wzajemnie przenika i spotyka. Wielka gratka dla fanów filmów sensacyjnych.

 

Noe

Teoretycznie jest to historia, którą wszyscy znamy. Noe (Russel Crowe) miał zbudować Arkę i przez to uratować świat. Dwie godziny można poświęcić temu filmowi choćby ze względu na zastosowane przy jego tworzeniu techniki komputerowe. Dobry film charakteryzuje się jednak także tym, że oczywista historia staje się nieoczywista, a treść powoduje zamyślenie. Najnowsza produkcja na bazie historii biblijnej próbuje rozwikłać podstawowe problemy ludzkości, pomóc w odpowiedzi na pytania typu: skąd się bierze dobro i zło? Nie wiem czy spełni oczekiwania teoretycznie najbardziej zainteresowanych tematem, czyli ludzi wierzących. Najlepiej go obejrzeć i samemu sobie odpowiedzieć na pytanie czy udało mi się  dowiedzieć się czegoś o sobie, złożonej naturze człowieka i sile Boga-Stwórcy.
 

Rozstanie

Film Rozstanie jest fenomenem kina kraju, który  kojarzy się raczej z ropą naftową i ogromną siłą religii tam panującej. Jednak można pokusić się o stwierdzenie, że to film uniwersalny - o współczesnej rodzinie, która dla nas Polaków jest przecież najwyższą wartością. Film jest takim mini arcydziełem, dzięki bardzo dobrze zbudowanym, przemyślanym scenom, trzymającej w napięciu fabule. Jak trudne jest rozstanie, wie każdy, który go doświadczył. Kto miał szczęście tego uniknąć, może doznać jakiegoś rodzaju nauki. Polecam ten film.

 


 

Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął

Komedia dająca rozwiązanie połowy problemów, z którymi  zmaga się przeciętny człowiek. Możliwe? Oczywiście nie jest to poradnik w stylu jak żyć. Raczej sugestia dla tych, którzy kochają życie i chcieliby przeżyć je równie pozytywnie, jak uroczy staruszek. Dobry film, który warto zobaczyć, szczególnie wtedy gdy wszystko się wali. A może zamiast filmu wybrać książkę lub audiobook? Biblioteka ma w ofercie wszystkie trzy media.

 

 

Wielkie piękno

Film o poszukiwaniu platońskiego piękna związanego z dobrem. Bohater filmu ma wielkie trudności w znalezieniu inspiracji w świecie rozmytych wartości i życiu opartym na rozrywce i przyjemnościach. Szuka tytułowego wielkiego piękna, żeby napisać po wielu latach przerwy kolejną książkę. Myślę, że takie „poszukiwanie” dotyczy każdego śmiertelnika, dlatego polecam ten europejski film, który został uhonorowany Oskarem.

 

 

Maciej Szupiluk