Książki młodzieżowe

Estelle Maskame : Czy wspominałam, że cię kocham. t. 1 serii Dimily (kolejne tomy: „ Czy wspominałem, że cię potrzebuję?”, „Czy wspominałam, że za tobą tęsknię”)

Eden wyjeżdża na wakacje do ojca, który zostawił ich i założył nową rodzinę. Ta sytuacja nie podoba się dziewczynie. Na miejscu poznaje synów nowej partnerki ojca. Najstarszy, Tyler bardzo ją intryguje, chociaż jest jej przeciwieństwem. Im bardziej stara się go rozgryźć, tym mniej o nim wie i tym bardziej czuje, że rodzi się między nimi coś więcej. A przecież nie powinna interesować się swoim przyrodnim bratem w ten sposób. Imprezy, plażowanie i łamanie zasad to świat zbuntowanego nastolatka. Alkohol i narkotyki też nie są mu obce. Mimo wspólnego spędzania czasu, Tyler pozostaje dla Eden zagadką.

 

 

 

Kass Morgan: Misja 100. t.1 serii Misja 100 (kolejne tomy: „Dzień 21”, „Powrót na ziemię”)

Kataklizm spustoszył Ziemię, którą otacza toksyczna atmosfera. 300 lat po tym tragicznym wydarzeniu ludzie nadal mieszkają na dryfującej stacji kosmicznej, daleko od ojczystej planety. Niestety przestrzeń do życia i zapasy kurczą się dramatycznie szybko, mimo ścisłej kontroli. Jedyną szansą na przetrwanie jest znalezienie nowego miejsca i nowych zasobów lub powrót na zniszczoną Ziemię. Setka młodocianych przestępców zostaje wysłana przez władze na poszukiwanie miejsca do życia dla całej kolonii. Są jej jedyną nadzieją i szansą na przetrwanie. Pierwsza część historii przygód młodych wyrzutków, pełna jest tajemnic, konfliktów,  nieznanych niebezpieczeństw i przygód. Stawką jest ocalenie własnego życia i przetrwanie całej ludzkości.

 

 

 

Sabina Jakubowska: Dom na wschodniej

Splecione losy doświadczonych przez życie dorosłych i nastolatków, sekret starego klucza i sznura korali. Przyjaźń, miłość i przygoda rozgrywająca się w podkrakowskiej wsi. Wykorzystanie naiwności młodej dziewczyny i jej marzeń o lepszym życiu prowadzące do sensacyjnych wydarzeń. A wszystko rozpoczyna ucieczka psa w pierwszy, sobotni wieczór w nowej miejscowości.

 

 

 

 

Janet Tashjian: Moje życie jako….książka

Poznajcie Dereka Fallona – dwunastolatka, który najbardziej na świecie nie lubi szkoły, za to uwielbia rysowanie i marzy o tresowanej małpie. Jeśli czyta to tylko komiksy. Mama i nauczycielka próbują zachęcić go do czytania książek. On jednak zamiast pisać wypracowania woli je rysować. Odkrycie pewnej tajemnicy z przeszłości zmienia życie całej rodziny Fallonów.

 

 

 

 

Jennifer L. Armentrout: Obsesja

Bezlitosny zabójca działający na zlecenie Departamentu Obrony otrzymuje nietypową misję: ma ochraniać piękną kobietę. W świecie władzy i pieniędzy toczy się rywalizacja o wpływy pomiędzy gatunkami Luksjan i Arumian. Posiadający nadnaturalne umiejętności Kosmici udający ludzi, walczą o zachowanie swoich tajemnic. A w to wszystko wpleciona namiętność granicząca z obsesją.

 

 

 

 

 

Cassandra Clare, Sarah Rees Brennan, Maureen Johnson, Robin Wasserman: Opowieści z Akademii  Nocnych Łowców

Simon ma zostać Nocnym Łowcą - półaniołem walczącym z demonami. Niewiele pamięta ze swego poprzedniego życia, w którym był człowiekiem i wampirem. Postanawia odejść nie chcąc być zawieszonym między dwoma światami i dwoma kompletami wspomnień. Tajemnicze boginie, czarownicy i wampiry to świat, w którym przyjdzie mu zdobywać nową wiedzę i nowe umiejętności. Tam też spróbuje zrozumieć swoje życie i jego sens. To prawdziwa perełka dla miłośników tajemniczych światów i ich paranormalnych mieszkańców.

 

 

 

 

Magdalena Gutowska: Dolep mi ogon, śnieżyco!

Narty są prawdziwą pasją Łucji. Międzynarodowy obóz sportowy we włoskich Alpach
tuż przed Bożym Narodzeniem bardzo ją cieszy. Ma nadzieję poznać nowych przyjaciół. Niespodziewanie na miejscu zbiórki spotyka mieszkającą z ojcem po rozwodzie siostrę (Basię). Dziewczyny nie dogadują się ze sobą, a rozwód rodziców tylko pogłębił ich niechęć. Wspólny pobyt na wymarzonym wyjeździe nie zapowiada się dobrze. Dramatyczne okoliczności, zauroczenia, nieporozumienia i wieloletnie tajemnice rodzinne powodują, że widziana oczami nastolatki historia trzyma czytelnika w napięciu do ostatniej strony.

 

 

 

Colleen  Hoover:  Maybe Someday

On jest muzykiem. Gdy chwyta za gitarę dzieją się czary, a czas na chwilę staje. Ona mieszka w sąsiedztwie i wiedzie spokojne życie ze swoim partnerem dzieląc czas pomiędzy niego, pracę i studia. On ma na imię Ridge, a ona Sydney. Gdy Rigde po raz pierwszy usłyszał jak Sydney śpiewa własne teksty do jego muzyki, chciał tylko ją poznać. Ten krótki moment wpłynął na teraźniejszość i zaważył o ich przyszłości. W ciągu kilku godzin ich życie zmienia się i nic już nie jest takie ja dawniej.

 

 

 

 

Agnieszka Stelmaszyk: Tajemnica gwiezdnego jeziora

Podróż balonem nad Afryką? Czemu nie! Kiedy jednak balon dostaje się w tropikalną burzę, która znosi go daleko od planowanego celu wyprawy, a pilot balonu wypada z gondoli, sytuacja rodziny Bratkowskich staje się bardzo poważna. Tomasz, grafik komputerowy wyruszył wraz z czwórką dzieci na poszukiwanie żony, która zaginęła w Afryce, podczas ekspedycji  przyrodniczej, badającej wpływ globalnego ocieplenia na rośliny i zwierzęta. Niestety balon rozbił się na sawannie. Wokół krążą dzikie zwierzęta i tak naprawdę nikt nie wie co robić dalej. Jak trafić do hotelu i rozpocząć dalsze poszukiwania zaginionej ekspedycji. Na dodatek niedaleko słychać polujących na nosorożce kłusowników…

 

 

 

Ajubel: Robinson Crusoe (obrazkowy)

Historia samotności Robinsona Crusoe przedstawiona na nowo w niezwykle sugestywnej formie. Przygody bohatera książki Daniela Defoe, widziane oczami kubańskiego artysty. Przemiana tekstu w obrazy jest zawsze wielkim wyzwaniem,  zwłaszcza gdy dotyczy klasyki literatury światowej. Ajubel pozwala nam samodzielnie odczytać sens tej powieści.

 

 

 

Czesława Pietruk