Magia wyobraźni

Agnieszka Tyszka O czym pada śnieg

„Za górami, za lasami była sobie Bardzo Spokojna Okolica, w której mieszkały małe i nieco większe stworzonka. Nigdy nie działo się tutaj nic strasznego, ani zupełnie niespodziewanego”. Jednak tej zimy wszystko było inaczej. Śnieg nie przestawał padać i świat zdumiewał swoim wyglądem. Podczas kuligu Dzidzia Biedronka i Gąsienica Gąsia gubią swoich przyjaciół, a samotną Panią Ćmę budzi ze snu zimowego pukanie do drzwi… To niezwykle ciepła opowieść o tym jak obezwładniające może być uczucie straty i jak ważni w życiu są bliscy, z którymi dzielimy nasze radości i smutki. Razem wszystko jest możliwe, zwłaszcza gdy pojawi się wróżka…

 

Lemony Snicket Laszlo boi się ciemności

Dlaczego boimy się ciemności? Zapewne dlatego że nikt nie wie, co się kryje w ciemnych zakamarkach, a wyobraźnia podpowiada nam najstraszniejsze obrazy.
Mały Laszlo, mieszkający w wielkim domu z piwnicą i skrzypiącym dachem również boi się ciemności. Jednak ciemność nie boi się Laszla. Chłopiec wie, gdzie ciemność się ukrywa i próbuje ją oswoić. Aż pewnej nocy, ciemność wychodzi ze swej kryjówki i zaprasza Laszla do siebie… Wbrew pozorom nie jest to horror, choć ciekawa grafika i specyficzny styl opowieści budują dość mroczny klimat tej, jakże fantastycznej książki o zaskakującym zakończeniu.
Pozycja ta została doceniona przez The New York Times Book Review - znalazła się wśród 10 najlepiej zilustrowanych książek 2013 roku.

 

Shira Gefen, Etgar Keret Noc bez księżyca

Magiczna historia dziewczynki, która nie mogąc zasnąć w pewną ciemną noc – dzielnie wyrusza na poszukiwanie zaginionego księżyca. Czy uda jej się go odnaleźć? Przekonajcie się sami wędrując z małą Zohar po przepięknie ilustrowanych stronnicach książeczki. Urzekające grafiki Davida Polonsky’ego, srebrzące się niczym księżycowa poświata - idealnie dopełniają tę rymowaną opowieść autorstwa Shiry Gefen i Etgara Kereta, znanego izraelskiego pisarza i scenarzysty. Wyjątkowa, by nie rzec spektakularna książka!

Alan Snow seria Były sobie stwory

Tajemnice, niewiarygodne przygody, osobliwy świat zamieszkany przez komiczne istoty - wszystko to znajdziecie w trzech częściach zwariowanej  i niezwykle oryginalnej serii Były sobie stwory: Gacie na maszt!, Człowiek w żelaznych skarpetach, Serowy potop.
Podczas podróży po Szczurzymoście, staniecie się świadkami przedziwnych wydarzeń.  Dowiecie się kim jest Artur i dlaczego mieszka wraz z Dziadkiem w Podziemiu. Z jakiego powodu ściga go straszliwy Chwytacz oraz kto przyjdzie chłopcu z pomocą? Kim są pudłotrolle, kapuściane głowy i czy można oswoić kłusujące borsuki?
Fascynująca, zabawnie zilustrowana i przepełniona nietuzinkowym humorem opowieść!

 

 

Allan Frewin Jones Podzielone Królestwo

Niezwykle ciekawa seria książek cenionych autorów: Allana Frewina Jonesa oraz ilustratora Gary'ego Chalka - bestseller w wielu krajach świata.
Sympatyczny jeżyk Drepcik Wytrwałek oraz Esmeralda Bystrostopa, młoda Wędrowróżka, biorą udział w pełnych przygód poszukiwaniach sześciu zaginionych koron. W tym celu muszą opuścić przytulną chatkę i na pokładzie wiatrostatku wyruszyć ku odległym i nieznanym ziemiom. Czy uda im się ujść cało przed piracką kompanią krwiożerczego kapitana Gryzłozgryza, odnaleźć zaginione insygnia i zjednoczyć rozbity świat? Przekonajcie się sami i sięgnijcie po trzy pierwsze części Podzielonego Królestwa: Poszukiwania, Dobry wiatr oraz Jaskółcze gniazdo w ogniu.

 

 

Adrienne Barman Narwańcy, uwodziciele, samotnicy

Przepięknie ilustrowanyAtlas tych, co fruwają, skaczą i nurkują.Ponad 600 gatunków zwierząt z całego świata narysowanych przez autorkę z niezwykłą inwencją i poczuciem humoru. Z pewnością każdego zaskoczą i rozbawią niestereotypowe kryteria podziału świata zwierząt. Są tu architekci i bystrzaki, uwodziciele i samotnicy, giganci i liliputy, nocne marki i truciciele. 40 rodzin, które łączy kolor, rozmiar, możliwości czy charakter, a nie przynależność gatunkowa. Zabawna, wciągająca i inspirująca pozycja!

 

 

Ewa Gerung