Muzyczna uczta

Muzyka do samochodu

Zestaw trzech płyt z utworami, które uprzyjemnią każdą podróż samochodem. Znajdziemy tu zarówno rockowe przeboje Janis Joplin czy Alice Coopera, jak i klasyki lat 80. w wykonaniu Europe i Earth, Wind&Fire. Piosenki są dynamiczne i w większości dobrze znane, co sprawia, że nie tylko świetnie się ich słucha, ale także można śpiewać razem z wykonawcami. Muzyka do samochodu to propozycja idealna dla wszystkich zmotoryzowanych.

 

 

Arctic Monkeys: AM

Po ukazaniu się płyty AM Arktyczne Małpki zebrały niemal wyłącznie pozytywne recenzje. Krytycy zgodnie podkreślają, że na najnowszym albumie muzycy dopracowują do perfekcji swój niepowtarzalny styl – połączenie nowoczesnego rockowego grania ze staroświeckimi dźwiękami lat 60. i 70. Wspólne cechy znajdujących się na krążku  utworów to również oszczędność i świetne teksty; najlepszym przykładem promujący płytę singiel Do I wanna know.  AM to zdecydowanie jeden z najlepszych albumów 2013 roku.

 

 

Rodriguez: Searching for Sugar Man

Niezwykła płyta z akustycznymi utworami, które znalazły się na ścieżce dźwiękowej do oskarowego filmu Sugar Man. Dokument opowiada historię amerykańskiego muzyka, Sixto Rodrigueza, który nigdy nie zdobył popularności w swoim kraju. Niewiarygodny sukces odniósł natomiast w Republice Południowej Afryki, o czym przez wiele lat nie wiedział. Soundtrack z Sugar Man to zestaw ciepłych, folkowo-rockowych piosenek utrzymanych na znakomitym poziomie. Sięgając po album Rodrigueza odkryjemy muzykę oraz historię tego nietuzinkowego artysty.

 

 

Anna Rusowicz: Mój big-bit

Album zawiera sześć autorskich kompozycji oraz sześć utworów z repertuaru Ady Rusowicz, wykonywanych z zespołem Niebiesko-Czarni. Płyta jest niczym muzyczna podróż do lat 60. i 70., ale zawarte na niej piosenki nie są tylko starymi kawałkami z nowoczesnym brzmieniem; utwory pełne są niecodziennych pomysłów aranżacyjnych, a całość brzmi spójnie i naturalnie. Na Moim big-bicie wyraźnie słychać, że Ania Rusowicz odziedziczyła po mamie zarówno talent do komponowania, jak i wspaniały głos. A dzięki dołączonej płycie DVD z koncertem możemy się przekonać, że również na żywo materiał prezentuje się znakomicie.

 

Jaromir Nohavica: Kometa – the best of Nohavica

Kometa to wydana w 2013 roku, specjalna płyta dla polskich fanów. Jaromir Nohavica ze swojego ogromnego repertuaru, wybrał i nagrał na nowo czternaście znanych w naszym kraju utworów. A popularnością cieszy się czeski bard w Polsce naprawdę dużą – przyciąga tłumy na koncerty i sprzedaje tysiące płyt. W swoich piosenkach opowiada o życiu i śmierci, ale przede wszystkim o tym, co pomiędzy: o miłości, cierpieniu, rozterkach i obawach współczesnego człowieka, o pięknie otaczającego nas świata, drobnych radościach i wielkich pasjach. To taki Kaczmarski, ale Kaczmarski zupełnie inny. Pozbawiony polskiego patriotyzmu, pełen rubaszności, knajpiany, ludzki...

 

 Mumford & Sons: Sigh no more

Debiutancka płyta założonej w 2007 roku brytyjskiej formacji Mumford & Sons to przede wszystkim album pełen pięknych melodii. Mamy tutaj chwytliwe, folkowe brzmienia, poprockową przebojowość i nostalgiczne teksty. Natomiast tym, co wprowadza muzyczną egzotykę są instrumenty w rodzaju banjo, mandoliny czy akordeonu. Sigh no more to płyta stworzona z wyczuwalną dla słuchacza pasją.

 

 

Jadwiga Małek